Багато сімей мріють жити у власному будинку із затишним подвір’ям. Доглянутий зелений газон, декоративні “альпійські гірки”, ранішня кава в альтанці під акомпанемент птахів, вечірній відпочинок у кріслі-гойдалці – це очевидні переваги проживання у власному будинку. Він дарує відчуття комфорту, свободи та захищеності, у порівнянні з проживанням у квартирі. І якщо ви вирішили збудувати дім – це рішення правильне. Однак потрібно усвідомлювати, що цей процес – складний та витратний, тому підхід до нього має бути грамотним та продуманим. Адже будинок, як правило, зводиться на багато років і повинен бути не лише красивим, але й надійним. Важливо також, щоб процес будівництва не залишив по собі негативних емоцій (через непрофесійних будівельників, допущені помилки та неможливість знайти винних, через постійне подорожчання, затягування будівельних робіт, тощо). Навпаки, будівництво має приносити радість та відчуття гордості за власноруч реалізований проект. І це залежить великою мірою саме від вас.

Ми спробуємо розповісти про те, як правильно організувати будівництво власного будинку, щоб цей процес був нескладним, послідовним та приносив задоволення. 

        

Будемо вважати, що ви є власником відповідної земельної ділянки та визначились з проектом. Отже, будувати будинок можна двома способами:

vзалучаючи до виконання окремих етапів будівництва різні бригади робітників (тобто для будівництва фундаменту, зведення стін, перекриття даху, штукатурних робіт, оздоблення фасаду, тощо) – це господарський спосіб;

vзалучаючи генпідрядника – будівельну організацію, що спеціалізується на будівництві житлових будинків, яка має у своєму розпорядженні будівельну техніку та обладнання, а також інженерів та робітників необхідних спеціальностей.

 

Очевидно, що перший спосіб є менш вартісним, проте водночас він є складнішим з точки зору виконання, оскільки всі організаційні моменти лягають на Ваші плечі. Ви повинні здійснювати пошук виконавців, організовувати та контролювати їхню роботу, забезпечувати постачання матеріалів, перевіряти обсяги та якість виконаних робіт. І якщо Ви не фахівець у цій галузі, процес може виявитися надто складним та обтяжливим для Вас.

Другий спосіб будівництва є дорожчим, але простішим з точки зору виконання, адже передбачає будівництво будинку із залученням будівельної організації, яка подбає про все за Вас. Тобто, заплативши трохи більшу ціну, ви уникнете багатьох помилок і не витрачатимете зайвого часу на речі, у яких ви не маєте досвіду. Вашим основним завданням, у такому разі, стає грамотна домовленість з генпідрядником.

 

Переваги та недоліки обох способів будівництва зображає порівняльна таблиця:

 

  Будівництво здійснює будівельна організаціяБудівництво здійснюється господарським способом
1 З будівельною організацією укладається договір на будівництво, в якому зазначаються вартість, терміни будівництва, вимоги до якості будівельних робіт, відповідальність сторін, тощо. З бригадою робітників, як правило, жодні договори про будівництво не підписуються, все базується на усних домовленостях. Відповідно, у випадку неякісного виконання робіт, порушення термінів чи інших неприємних моментів у Вас буде дуже мало важелів впливу на ситуацію.
2 Оскільки будівництво здійснює будівельна організація, усіх робочі питання (чи то організаційні, чи ті, які стосуються фундаменту, стін, даху, інженерних мереж, комунікацій, будматеріалів і т. д.) Ви будете вирішувати з одним її представником – керівником об’єкту (це може бути директор, головний інженер, виконроб чи інша особа). Бригади робітників спеціалізуються на виконанні окремих видів робіт, тому в процесі будівництва Ви будете змушені мати справу з багатьма представниками. Кожного з них потрібно буде ввести в курс справ та розповісти йому про те, що зроблено, передати будівельний майданчик, пояснити зміни в проекті, знову домовитись про терміни та вартість, про ваші вимоги до якості робіт на певній ділянці і т.д.
3 Керівник об’єкту – особа, відповідальна за прийняття рішень, особливо у нестандартних ситуаціях (наприклад, у разі внесення змін у проект, що трапляється досить часто). Це людина з комплексним мисленням, яка здатна передбачити наслідки якоїсь події на декілька кроків вперед та запропонувати правильне рішення (зміна якогось, здавалося б, незначного вузла може спричинити суттєві зміни та подорожчання інших видів робіт). Всі прийняті рішення та вказівки передаються за ієрархічним принципом від вищого до нижчого рівня виконавців будівельної організації. Оскільки бригади робітників переважно мають вузьку спеціалізацію, вони не здатні мислити в розрізі всього будівництва, тому відповідальність за прийняття рішень лежатиме на Вас. Якщо ж Ви не маєте достатнього досвіду в будівництві, такі рішення приймати буде складно. Всі ваші рішення та вказівки потрібно буде доводити до відома всіх виконавців, залучених до будівництва.
4 Керівник об’єкту організовує будівництво та планує послідовність виконання робіт, залучення робітників відповідних спеціальностей, будівельної техніки та механізмів, здійснює координацію роботи різних підрозділів, організовує забезпечення об’єкту будівельними матеріалами і т.д. Всі ці організаційні моменти лягають на Ваші плечі. Особливо складно керувати процесом, коли працюють різні бригади робітників, види робіт яких є взаємозалежними. Досить часто можна почути: “Вони нам не так (або не там) зробили”, або ж: “Вони мали зробити в понеділок, а зробили в четвер” і т.п.
5 Будівельна організація, як правило, має у своєму розпорядженні інженерів та робітників всіх спеціальностей, які необхідні для здійснення будівництва. У випадку відсутності необхідних фахівців вони можуть буди залучені на субпідряд, при цьому відповідальність за їхню роботу несе будівельна організація. Вся організація робіт бригади «тримається» на бригадирі, який планує та організовує роботу своїх підлеглих. У випадку відсутності бригадира або ключових робітників з різних причин вся робота може зупинитися, що призводить до простою або пошуку нової бригади.
6 Будівельна організація має в своєму розпорядженні всі будівельні механізми та техніку, а у разі її відсутності самостійно здійснює оренду. Не всі бригади повністю забезпечені будівельною технікою та обладнанням (кран, екскаватор, опалубка перекриття, стінова опалубка, риштування, бетонозмішувач, тощо), тому їх пошуком та орендою, можливо, доведеться займатися Вам.
7 У розпорядженні будівельної організації зазвичай перебувають інженерно-технічні працівники, які знають та стежать за дотриманням державних будівельних норм і технології виконання робіт. Не всі бригади робітників знають державні будівельні норми та технологію виконання робіт. Іноді на зауваження про порушення технології виконання робіт вони відповідають: “Ми так завжди робили, і все було добре” або “Ми так у Москві чи Польщі робили”. Наслідки помилок можуть проявлятися не відразу, а через деякий час, і їх виправлення, як правило, коштує досить дорого.
8 Імовірність помилок при будівництві значно нижча, оскільки кількість осіб, що контролюють виконання робіт, є більшою. Імовірність помилок при будівництві значно вища, оскільки кількість осіб, що контролюють виконання робіт, є мінімальною.
9 Гарантія та відповідальність. Побудувавши будинок з будівельною організацією, Ви отримаєте комплексну гарантію на весь будинок в цілому, і у разі виникнення будь-яких проблем будете знати, до кого звернутись з претензією. Побудувавши будинок із залученням різних бригад робітників, Ви можете отримати гарантію максимум на окремі роботи, але не на будинок у цілому. І, як правило, у випадку виникнення якихось проблем важко знайти «крайнього» (приклад: будівництво завершене, на стінах з’являється багато тріщин. Муляри: “Ми все зробили правильно, але штукатурка була поганою». Штукатури: “Стіни криві і кладка неякісна». Муляри: “Напевно, фундамент поганий та дає усадку”).

 

Різниця у вартості будівельних робіт (без матеріалів), які здійснюються бригадою робітників і будівельною організацією, становить приблизно 30-50%. Співвідношення вартості робіт та вартості будівельних матеріалів у загальній вартості будівництва дорівнює приблизно 35-40% (робота) та 60-65% (матеріали). Тому загальна різниця в кошторисі на будівництво будинку між будівельною організацією і бригадою становитиме приблизно 10-15%.

 

Щоб було зрозуміліше, зробімо таке порівняння: Ви вирішили придбати шафу для одягу (тобто збудувати будинок) і обираєте між двома варіантами:

vЗустрічаєтесь з представником меблевої компанії, обираєте у каталозі шафу, отримуєте товар, оплачуєте покупку (будівництво із залученням будівельної організації);

vЇдете на фірму, котра продає плиту, купуєте плиту; їдете у цех, де цю плиту поріжуть на елементи для шафи (згідно з вашими розрахунками); купуєте завіси, ручки, засоби кріплення та інші необхідні елементи; везете усе додому і збираєте шафу самостійно (або користуєтеся послугами столяра) (будівництво господарським способом).

 

Звичайно, вибір за Вами, тим більше, що стовідсотково гарантувати ідеальний результат неможливо ні у першому, ні у другому варіанті (Ви можете натрапити на недобросовісну будівельну компанію чи бригаду робітників). Однак, шанс побудувати якісний будинок все-таки вищий у будівельної організації. На нашу думку, спорудженням будинку господарським способом може займатися той, хто має досвід у будівництві та вільний час.

 

Проте, незалежно від того, яким методом будівництва Ви вирішите скористатись, для Вас можуть бути корисними наші наступні поради:

vВідповідально підійдіть до вибору виконавця (чи то будівельна організація, чи бригади робітників). Попросіть виконавця показати свої роботи та надати рекомендації від інших замовників, для яких він здійснював будівництво. Правильний вибір виконавця – одне з головних завдань у процесі будівництва будинку.

vЗалучіть у процес будівництва третю сторону – технічний нагляд (це організація або окрема особа, що володіє відповідним сертифікатом та знаннями, функціями якої є здійснення технічного нагляду за будівництвом, а саме: перевірка кошторисів та актів виконаних робіт, контроль технології та якості виконання будівельних робіт, перевірка дотримання проектних рішень, перевірка застосовування будівельних матеріалів та ін.). Особливо важливим є залучення технічного нагляду у випадку, коли замовник не має достатнього досвіду у будівництві. Технічний нагляд – це ваш представник (як замовника) на будівництві.

vСкладіть максимально чіткий кошторис на будівельні роботи та матеріали. У випадках, коли загальний кошторис не може бути складений (немає повного проекту або існує певна невизначеність), розкладіть його на етапи будівництва чи окремі роботи. Назви робіт кошторису мають бути вичерпними та такими, що не допускають подвійного трактування. Не допускайте ситуацій, коли вам говорять: “Цього в кошторисі не було, але це потрібно зробити, і коштує воно…”. Крім цього, чітко визначте випадки, у яких вартість робіт чи матеріалів може змінюватись.

vСкладіть договір на виконання робіт, в якому обов’язково зазначте кошторисну вартість, терміни виконання робіт, вимоги до якості, штрафні санкції та умови оплати за виконані роботи чи матеріали. Швидше за все, Вам не захочеться звертатись до суду у випадку порушення виконавцем умов договору, а тому постарайтесь домовитись про те, щоб розрахунок з виконавцем здійснювався поступово, аж до повного завершення робіт.

vВимагайте від виконавця звітів про виконані роботи (акти виконаних робіт), що складаються за календарний місяць або по завершенню певних етапів будівництва. У звіті мають бути перелічені виконані обсяги робіт та використані матеріали.

vЗдійснюйте самостійно або попросіть виконавця здійснювати фотозйомку всіх етапів будівництва. Це дасть можливість відстежити (за потреби) правильність виконання робіт та обсяги використаних будівельних матеріалів (особливо в тих випадках, коли певні роботи важко перевірити). Наприклад, по фото процесу влаштування фундаменту можна визначити приблизний обсяг земляних робіт, кількість арматури, що використалась для фундаменту та ін.

vВимагайте від виконавців виконавчі схеми певних видів робіт (виконавча схема – це схема, на якій відображене фактичне розташування елементів будівництва). Наприклад, у виконавчій схемі зовнішніх інженерних мереж у вас буде інформація про те, де на ділянці проходить газова, водопровідна чи каналізаційна труба, якого вона діаметру тощо. Ця інформація буде дуже корисною в майбутньому при розширенні чи переплануванні території, будівництві інших споруд.

vЦікавтеся усіма етапами роботи, звертайте увагу на більш глибокі речі, а не лише на зовнішній вигляд. Для прикладу: оцінюючи штукатурні роботи, більшість людей бере до уваги рівність стін, однак майже ніхто не цікавиться питанням, чи правильно був виготовлений штукатурний розчин (чи вірна пропорція піску, цементу та вапна), чи правильно він був нанесений на стіни і т.д. Нерівності стін завжди можна виправити, але неякісну штукатурку виправити досить складно та дорого.

vГарантія. Намагайтесь дотримуватись умов, необхідних для здійснення гарантійних зобов’язань на всіх етапах будівництва, та цікавтесь усіма вимогами для розповсюдження гарантійних зобов’язань. Наприклад: фірма-виробник матеріалів для систем утеплення будинків (пінопласт, клеї для систем теплоізоляції, фасадні сітки, дюбеля, декоративні штукатурки, фарби і т.д.) дає гарантію на свої матеріали і на виріб в цілому (як систему утеплення) у випадку дотримання вимог при влаштуванні системи утеплення. Якщо Ви у процесі утеплення фасаду будинку заміните хоч один з вище наведених матеріалів (наприклад, фарбу) матеріалом іншого виробника, гарантія стає недійсною. На кожному етапі виконання робіт обговорюйте та узгоджуйте з виконавцем усі можливі гарантійні зобов’язання.

vНе забувайте про охорону будинку під час будівництва.